SOL veļas mazgātavas darbiniece Anu: “Mans darbs ir mans hobijs, un mans hobijs ir mans darbs”

26. janvāris 2023

Vietai, kur atrodas Maakri SOL veļas mazgātava, ir ļoti sena vēsture. Birku ģimenei, kas 1820. gadā šeit nodibināja audumu krāsošanas un ķīmiskās tīrīšanas uzņēmumu, piederēja šajā jomā vecākais uzņēmums Igaunijā. 1910. gadā viņi uzcēla Tallinā Maakri ielā veļas mazgātavas ēku, kas atrodas pašreizējā Tallinas centrā. Tā bija darbnīca apģērbu ķīmiskajai tīrīšanai un krāsošanai. Vai varat iztēloties, ka kopš tā laika Maakri ielā 23 tiek piedāvāti ķīmiskās tīrīšanas pakalpojumi? 1996. gadā tajā pašā ēkā sāka darboties pazīstamais veļas mazgātavu tīkls Sauberland, kas savu piecu paaudžu veļas mazgāšanas biznesu pārtrauca 2008. gadā, kad toreizējais īpašnieks, Habermeiers, pārdeva savus Igaunijas uzņēmumus, iekārtas un zīmolus SOL.

Anu Maakri veļas mazgātavā, kad viņa vēl strādāja Sauberland. Tas bija 2006. gads.

Tieši no tā laika, kopš 1996. gada šajā ēkā strādā mūsu veļas mazgātavas darbiniece Anu. Lai gan uz brīdi viņa bija prom, Anu atrada ceļu atpakaļ uz Maakri. Anu stāsta, ka nekur citur viņai nepatika, viņai patīk tikai te, un, kamēr viņa bija projām, nekas nav mainījies.

Anu ir ārkārtīgi prasmīga un veikla, lai gan viņa apgalvo, ka nedrīkst steigties. Tas padara viņu nervozu. Vienlaikus viņas māte apgalvo, ka darbā Anu kustas tik ātri, kā nekur citur. Protams, tik daudz kas ir jāpaspēj. Ja nepieciešams, viņa var izpalīdzēt pat citos SOL veļas mazgātavu apkalpošanas punktos un apmācīt jaunos kolēģus.

Ieslēgt mašīnas, saziepēt kreklus, ieslēgt kalandru, kad jāsāk gludināšana, iedarbināt veļas žāvētājus kā pirmo lietu no rīta – šādi Anu raksturo savu parasto darba dienu, un piebilst, ka maiņas beigās šķiet, ka vēl nekas nav padarīts. Viņai kļūst garlaicīgi Mustamäe Keskus veļas mazgātavā, jo tur ir tikai 3 mašīnas, bet Maakri ir 11. Viņa ir radusi pie straujā ritma.

Anu saka, ka nevajagot viņu nemitīgi slavēt, viņa paslavēšot sevi pati, kad būšot apmierināta. “Labs vārds ir labāks par Raffaello,” viņa piebilst.

Intervijas vidū Anu palūdz: “Pierakstiet manu moto: “Mans darbs ir mans hobijs, un mans hobijs ir mans darbs” – tas tiešām ir mans moto, neko citu nevēlos.” Anu atzīst, ka diemžēl ne visi spēj šo darbu veikt. Tas nav piemērots visiem. Ja nekad mājās neesi gludinājis apģērbu, tad tev nebūs ko darīt veļas mazgātavā. Pirmā lieta, ko jaunie darbinieki apgūst, ir kalandra izmantošana, kas iztaisno lielākus palagus, un tā lietošanā bieži nākas palīdzēt gados vecākiem darbiniekiem.

Vēlāk izrādās, ka Anu ir vēl viens moto: “Mani nevajag slavēt, es slavēju sevi pati, kad esmu apmierināta. Un man ir jābūt apmierinātai ar sevi.” Viņa nemitīgi piemin arī vārdu “kvalitāte”, norādot, ka tieši tāpēc nevēlas steigties, jo viņai ir svarīgi, lai viss būtu skaisti. Daudzi pastāvīgie klienti zina, kad Anu ir darbā, un ierodas tieši tad, lai uzticētu viņai savu veļu. Viņai ir pat savs īpašais apģērbu locīšanas veids – kvadrātos un maisam ir jāatrodas stāvus.

Anu uz mūsu tikšanos bija paņēmusi līdzi visus savus vecos līgumus, paraugam dažas algu lapas no pirmajiem darba gadiem un neaizmirstamāko pasākumu bildes.

Maakri veļas mazgātavai ir daudzi pastāvīgie klienti, daži no viņiem ierodas pat katru dienu. Anu atceras, ka 44 ir lielākais kreklu skaits, ko vienā reizē ir atnesis viens cilvēks. Ja klients ierodas uz Maakri pirmo reizi, pastāv ļoti liela iespēja, ka viņš kļūs par mūsu veļas mazgātavu pastāvīgo klientu. “”Gaidīsim jūs atkal!” – tā ir mana iecienītā frāze,” saka Anu. Kāds reiz pajautājis, kāpēc viņa aicina viņu atgriezties. Anu smejas: “Es joprojām aicinu. Dažādās valodās”. Tas ir palīdzējis viņai kļūt par operatori – viņa profesionāli runā krievu, igauņu un angļu valodās, un Maakri tas ir ļoti vajadzīgs, jo te ir daudz tūristu.

Brīvajā laikā Anu ir aizrautīga sporta fane un, kā pati apgalvo, dīvāna sportiste. Viņa var bezgalīgi runāt par futbolu un šim sporta veidam pievērsusi visu ģimeni. Olimpisko spēļu laikā Anu pat ņem atvaļinājumu veļas mazgātavā. Viņai arī patīk saule un vasarās brīvajās dienās viņu var sastapt Piritas pludmalē. Anu arī tic horoskopiem un stāsta, ka viņa ir Strēlnieks, un Strēlnieka galvenais raksturojums ir “zvaigznāju veiksmes bērns”. “Esmu tik pozitīvi noskaņota, ka jums būs grūti atrast man līdzinieku,” piebilst Anu. Viņas vārdus apstiprina kolēģes Ļuba, Taimi un Malle, kuras lūdzām raksturot Anu.

Mums jāpiekrīt un jācer, ka SOL turpinās priecēt Anu, un darbs veļas mazgātavā būs viņas hobijs vēl ilgi.